Haber

ABD’de Sinagog Saldırısında 11 Kişiyi Öldüren Robert Bowers’a İdam Cezası

YENİ ABD’de federal bir jüri, 2018’de 11 kişiyi öldüren Robert Bowers’ı Pennsylvania’nın Pittsburgh kentindeki sinagoga idam cezasına çarptırmaya karar verdi.

Pittsburgh Federal Mahkemesi’nde 12 kişilik heyet, iki gün süren müzakerelerin ardından oybirliğiyle Bowers’ı ölüm cezasına çarptırdı.

Karar, davayı dinleyen federal bölge yargıcı Robert Colville’e okunurken Bowers tepki göstermedi.

Jürinin idam kararı vermesinde Bowers’ın “antisemitizm” ana saikine saldırması ve sonrasında pişmanlık göstermemesinin etkili olduğu kaydedildi.

Karar, savunma avukatlarının Bowers’ın saldırının “akıl sağlığı sorunlarından” kaynaklandığı yönündeki iddiasını kanıtlayamadığını belirtti.

Yargıç Colville’in önümüzdeki günlerde ölüm cezası kararını resmen onaylaması gerekiyor.

Bowers’ın kararı, idam cezasının kaldırılması için kampanya yürüten Joe Biden’ın başkanlığı döneminde verilen ilk federal idam cezası olarak dikkat çekiyor.

50 yaşındaki Bowers, 27 Ekim 2018’de Pittsburgh’da bir sinagoga düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişiyi öldürdü, 4’ü polis olmak üzere 6 kişiyi yaraladı.

Bowers, dini inançların özgürce uygulanmasını engelleyerek ölüme neden olmak, cinayet işlemek için ateşli silah kullanmak ve nefret suçu da dahil olmak üzere 63 kabahatten suçlu bulundu.

Jüri, 13 Temmuz’da Bowers’ın ölüm cezası için uygun olduğuna karar verdi ve savcılık ve savunma, duruşmanın ikinci aşaması olarak Bowers’ın ölüm mü yoksa müebbet hapis mi cezasına çarptırılacağına ilişkin nihai karar için panele daha fazla kanıt sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu